Siber Saldırı Politikası

Siber Saldırı Politikası

1.  AMAÇ
Bu doküman bilişim ortamlarındaki Virüs, Solucan, Truva Atı ve diğer zararlı kodlara ve saldırılara karşı SAFYÜN HALI A.Ş.‘ nın kuruluş politikasını tanımlamaktadır.  
 
2. KAPSAM 
Bu politika, zararlı kodların bulaştığı tüm bilişim ortamlarını, elektronik iletişim medyasını ve depolama ortamlarını kapsar.     
 
3. UYGULAMA
1. Tüm bilgisayarlar, SAFYÜN HALI A.Ş. yönetimi tarafından onaylanmış en son anti virüs yazılımları ile koruma altına alınacaktır.  
 
2. Bilinmeyen ve şüpheli bir kaynaktan gelen e-posta mesaj ve ekleri açılmayacaktır.   
 
3. Bilgisayarlarda kullanılan tüm taşınabilir medya ortamları (disket sürücü, Flash ROM, CD-ROM vs.) kullanılmadan önce virüs taramasına tabi tutulacaktır. 
 
4. Tüm e-posta sunucuları için anti virüs koruma yazılımı yüklenecek; tüm e-posta ve ekleri anti virüs taramasından işlem öncesi geçirilecektir.
 
5. Anti virüs yazılımının tüm güncel imzaları merkezi olarak anti virüs firmasının onaylı ve sunucusundan otomatik olarak yüklenecek ve ilgili sunuculara dağıtımı yapılacaktır. 
 
6. Internet üzerinden kaynağı belli olmayan web sitesinden yazılım yüklemesi yapılmayacaktır. 
 
7. SAFYÜN HALI A.Ş. Bilgi Güvenlik Yöneticisi tarafından siber saldırılarla mücadele için kullanılması yasaklanan ve şirket içinde duyurulan yazılım ve bileşenleri hiçbir personel tarafından kullanılmayacaktır.
 
8. SAFYÜN HALI A.Ş. kuruluş ağına bağlanması gerekli olan SAFYÜN HALI A.Ş. dışı istemci ve taşınabilir bilgisayarları ağa DMZ (Demilitarized Zone) ile bağlanmaktadırlar.
 
9. SAFYÜN HALI A.Ş. personeli, e-posta veya başka yollarla kendilerine gelen ve kendilerinden istenen parola, kullanıcı kimlik veya gizli bilgileri iletmeyecek ve böyle durumlar olursa bunu SAFYÜN HALI A.Ş. IT Ekibine hemen bildirecektir.
 
10. SAFYÜN HALI A.Ş. personeli, kendi bilgisayarlarından SAFYÜN HALI A.Ş. tarafından kurulmuş olan anti virüs ve/ya SPAM koruma yazılımlarını devre dışı bırakamaz veya kaldıramaz.
 
11. SAFYÜN HALI A.Ş. bilişim ağına etkileşimli olarak bağlanacak herhangi bir bilgisayar sisteminin virüs, truva atı, solucan veya diğer zararlı kodlardan muaf olduğu tespit edildikten sonra bağlantısı gerçekleştirilecektir. 
 
12. SAFYÜN HALI A.Ş. ağı ve önemli sunucu bileşenleri için Ağ ve Sunucu Saldırı Tespit sistemleri devreye alınacaktır. 
 
13. SAFYÜN HALI A.Ş. IT Ekibi, olası zararlı kod ve saldırıların işlendiği güvenlik bileşenlerinde günlük tutulmasını ISA Server (Internet Security and Acceleration) sağlamaktadır. 
 
4. YAPTIRIM
Bu politikaya uygun olarak çalışmayan tüm personel hakkında Disiplin Prosedürü hükümleri uygulanır.