Anti Virüs Politikası

Anti Virüs Politikası

1.  AMAÇ
 
Bu politikanın amacı şirket bünyesinde kullanılan elektronik bilgi araçlarına içeriden veya dışarıdan gelebilecek virüs saldırılarına karşı korunma hakkında standart oluşturmaktır.
 
2.  SORUMLULUKLAR
 
Kurumun bütün pc tabanlı bilgisayarları anti -virüs yazılımına sahip olmalıdır ve belli aralıklarda düzenli olarak güncellenmelidir. Buna ek olarak anti -virüs yazılımı ve virüs patternleri otomatik olarak güncellenmelidir. Virüs bulaşan makineler tam olarak temizleninceye kadar ağdan çıkarılmalıdır. Sistem yöneticileri anti -virüs yazılımının sürekli ve düzenli çalışması ve bilgisayarların virüsten arındırılması için gerekli prosedürlerin oluşturulmasından sorumludur. Zararlı programları (solucan,truva atı vs) kurum bünyesinde oluşturmak ve dağıtmak yasaktır. Hiç bir kullanıcı herhangi bir sebepten dolayı anti-virüs programını sistemden kaldıramaz.
 
3.  UYGULAMA
Virüs problemlerine karşı tavsiye edilen adımlar:
 
• Anti-virüs güncellemeleri; her makinanın lokalinde otomatik update şeklinde gerçekleşmektedir.
 
• Bilinmeyen kişilerden e-posta ile birlikte gelen dosya ve makroları kesinlikle açmayın. Bu ekli dosyaları hemen silin. Daha sonra silinmiş öğelerden tekrar silin.
 
• Spam, zincir ve junk e-mailleri silin.
 
• Bilinmeyen ve şüpheli kaynaklardan asla dosya indirmeyin
 
• Bilinmeyen kaynaklardan gelen cd’leri virüs tarama yapın
 
• Kritik data ve sistem konfigürasyonlarını düzenli aralıklar ile yedekleyin ve güvenli bir yerde saklayın.